beton-saksi-nasil-yapilir

Beton Saksı/Mumluk Nasıl Yapılır?

Merhaba;

Beton saksı yapımı son zamanların en gözde hobilerinden biri olmaya başladı. SLE Designs olarak sizlere harika bir kendin yap beton saksı/mumluk seti hazırladık.

Bu setin;

Siz betonseverler için keyifli bir uğraş olacağına,

Bu işe ilgi duyup nereden nasıl başlayacağını bilemeyenler için rehber niteliğinde bir başlangıç sağlayacağına inanıyoruz.

Seti hazırlarken kutu haricinde hiçbir malzemeye gereksinim duymamanıza özen gösterdik. Setinizi alıp masaya oturmadan önce hazırlamanız gereken tek şey bir kahve ve bir bardak su 🙂

Setinizle güzel saksı ve mumluklar yaptıktan sonra da çalışmalarınıza devam edebilmeniz için bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

Kutunuzda Neler Var?

1 x 3’lü Silikon Saksı/Mumluk Kalıbı
3 x 130 gr Hızlı Donan Beton Harcı
4 Renk Toz Boya
3 x Sert Plastik Karıştırma Bardağı
3 x Su Ölçü Bardağı
3 x Karıştırma Çubuğu
1 x Eldiven (Çift)
1 x Koruyucu Örtü
1 x Zımpara
2 x Tealight Mum

Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle kutu içerisinde yer alan örtüyü çalışacağınız alana serin.

2. Kutu içerisindeki 3 adet işaretli ölçü bardaklarına işarete kadar su koyun (bu sizin gerekli ölçü miktarında su kullanmanızı sağlayacaktır. Hassas tartınız var ise her poşet harç için 26 gr su ölçerek kullanabilirsiniz.)

*Dikkat: Gereğinden az su kullanmanız harcınızın zor karıştırılmasına, homojen olmamasına ve kalıba koymadan donmasına sebep olabilir. Gereğinden fazla su kullanmanız ise harcınızın geç donmasına sebep olacağı gibi, boya akmalarına ve ürününüzün kırılgan olmasına sebep olacaktır.)

3. Kutu içerisindeki eldivenleri takın.
*Dikkat: Beton tozunun ciltle teması hassasiyete ve cilt kurumalarına sebep olabilir.

4. Poşet içerisindeki harçları 3 adet kalın plastik bardak içerisine koyun.
Renkli saksılar elde etmek istiyorsanız beton harcınızın üzerine karıştırma çubuğu vasıtasıyla dilediğiniz miktarda toz boya ilave edin.

*Boya miktarına göre renk yoğunluğu değişecektir. Çift renkli saksı yapmak İsterseniz harcınızı hazırladıktan sonra bir kısmını kalıba döküp, kalan kısmına boya ekleyebilirsiniz.

5. Hazırladığınız bir bardak ölçekli suyu bir bardak (bir poşet) beton harç karışımına ilave edin.

6. Karıştırma çubuğu vasıtasıyla bardağın altındaki tozları da tamamen karıştıracak şekilde hızlıca karıştırın.

*Dikkat: Karışımınız homojen hale gelene kadar karıştırmalısınız. Ancak hızlı donan harç kullanıldığı için harcınız katılaşmadan kalıba dökmeniz gerekir. katılaşma başladı ve henüz kalıba dökmediyseniz daha hızlı karıştırarak tekrar aktive etmeyi deneyin.

7. Hazırladığınız homojen harcı kalıbınıza dökün.

*Dikkat: Harcı fazla doldurup saksı dibinin bombe yapmamasına dikkat edin. Aksi halde fazla zımpara ihtiyacı olacak, pürüzsüz alt görünümünü kaybedecektir.

8. Kalıp içerisindeki harçta oluşan hava baloncuklarını çıkarmak için kalıbın etrafına küçük parmak hareketleriyle vurun veya kalıbı hafif ve hızlı hareketlerle kaldırmadan sallayın.

*Dikkat: Delikli beton görünümünden hoşlanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak gereğinden büyük hava boşlukları saksınızda kırılganlığı arttırabilir.

9. Beşinci maddeden dokuzuncu maddeye kadar olan kısmı diğer iki saksı yapımı için tekrarlayın.

10. En az 15 dakika saksınızın donmasını bekleyin.

*Dikkat: Hızlı donan harç, donma aşamasındayken dışarıya ısı verecektir. Çıkarmadan önce saksınızın tamamen soğumuş olduğuna emin olun. Aksi halde çıkarma esnasında kırılmalar meydana gelebilir.

11. Saksılarınız tamamen donunca kalıbı kenarlarından ters çevirmek suretiyle, saksıları çıkarın.

*Dikkat: Kalıbınızda yırtılmaları önlemek ve uzun süre kullanabilmek için, dış kısmını ters çevirdikten sonra içini parmaklarınızla hafifçe ayırıp çıkarın. Kalıbı uçlarından çekerek çıkartmak yıpranıp yırtılmasına sebep olabilir.

12. Çıkardığınız saksıların alt kenarlarını kutudan çıkan zımpara ile hafifçe zımparalayarak düzeltin.

*Dikkat: Beton malzemelerin dayanıklılığı sürekli artma eğiliminde olduğu için saksılarınızı çıkardıktan hemen sonra zımparalamanız daha kolay olacaktır. Zımparalama işlemi için ince zımpara kullanılması daha uygundur. aksi halde istenmeyen deformasyonlar oluşabilir. Ancak zımpara gerektiren yüzey çok geniş ise veya ürün uzun süre önce yapıldıysa ve tam sertleşmiş kalın zımpara tercih edilebilir.

*Dikkat: Ürünü daha çabuk kuruması için direkt güneş altına veya kalorifer üzerine koymayın. Gereğinden hızlı kuruma aşırı gerilime yol açarak ürünün kırılmasına sebep olabilir.

Saksılarınız kullanıma hazır! Saksılarınızı yıkayarak tozlardan arındırabilirsiniz. Kurumuş bir saksının suyla temas etmesinde ve yıkanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Silikon kalıbınızı uzun süre kullanmak için her kullanımdan sonra yıkamayı unutmayın.

*Dikkat: Silikon kalıbınızı yıkarken bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Ancak bulaşık teli gibi çizici maddeler kullanmayınız.

Dilerseniz iki mumluğunuza kutuda yer alan iki adet tealight mumu yerleştirebilir ve diğer mini saksınıza da bir yavru sukulent veya kaktüs yerleştirebilirsiniz.

Kendi yapmış olduğunuz mumluk ve saksılarınız hazır. İster evinizin köşelerini süsleyin, isterseniz sevdiklerinize hediye edin.

Kalıbınız ile tekrar tekrar mini saksılar yapmak için uygun hobi harçlarından alabilirsiniz. Aldığınız hobi harci özelliğine göre üreticisine danışarak uygun karışım oranını kullanmayı unutmayın.

Yapmış olduğunuz saksıların görsellerini ve hatta mümkünse yapım aşamasının videosunu bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız. Şimdiden keyifli çalışmalar dileriz…

Sevgiyle yapılan her iş değerlidir.

SLE Designs

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir